Si përgatitet boza

Boza përbëhet nga mielli i misrit, uji, tharmi dhe sheqeri. Nëse sheqeri zëvendësohet me mjaltë, atëherë do të përftohej pije e cila nuk do të jetë vetëm freskuese, por edhe ushqyese. Përbërësit: – 500 g miell misri, – 5 litra ujë të…

Përfitimet shëndetësore të vezëve

Veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve dhe jo pa arsye! Pavarësisht përmasave të saj (ajo përmban një sasi të madhe substancash ushqyese themelore për shëndetin tonë. E verdha e vezës, por edhe e bardha e saj përmbajnë një sasi të…

Sëmundjet tek kultura e specit

Speci renditet si një prej kulturave më të rëndësishme perimtare në Kosovë. Regjioni i Anadrinit prinë me sipërfaqen më të madhe të mbjellur me spec, përfshirë fshatrat si Krusha e Madhe, Krusha e Vogël dhe shumë fshatra tjera të komunës…

Pite fshati

Preshi shumë i përdorur në këtë stinë, përveç vlerave shumë të mira, ofron edhe shije të veçantë. Mësoni një recetë për të bërë piten e fshatit me presh. Ju duhet vetëm 40 minuta për ta pjekur në furrë. Përbërësit: 6 presh 3 gota miell…

Si bëhet përgatitja e djathit feta

Djathi feta konsiderohet ndër djathërat më të lashtë në botë! Edhe ju mund ta bëni vetë në shtëpi… Djathi origjinal feta bëhet nga qumështi i dhisë, por edhe nga qumështi i lopës nuk është i keq, transmeton Telegrafi. Përbërësit: – 2…

Gjethet dhe qetësia relative e bimëve

Gjethet mbeten motorri i bimëve, ndërsa rëndësia e tyre për botën ka bërë që ato t'i quajmë mushkëritë e sa. Ora 7 ju sjellë një storie nga fusha e natyrës duke na dhënë më shumë informata për rolin e gjetheve dhe qetësinë relative të…

Vlerat ushqyese të qumështit

Qumështi është një nga produktet më të konsumueshme të bulmetit Megjithatë, koha e pirjes së tij është thelbësore në përthithjen e ushqyesve nga organizmi apo në marrjen e disa vlerave të caktuara. Proteinat Nëse dëshironi të merrni…

Përgatitja e silazhes së misrit

Silazha e misrit kryesisht është burimi kryesor i ushqimeve voluminoze në të ushqyerit e ripërtypësve. Kualiteti i ushqimit dhe ana ekonomike e silazhes së misrit janë faktorët kryesor në vlerësimin se sa duhet të ushqehen kafshët me silazh…