Frutat dhe perimet për muajin nëntor

Muaji nëntor është muaji i pasur me ushqime antioksidante dhe pastruese si lule lakra, karcofet etj.

Nutricionistja Ajshe Leka këshillon që të konsumoni fruta dhe perime të sezones së vjeshtës.

Cila janë ushqime më të mira për muajin nëntor sipas nutrcionistes Leka?

Frutat: Molla, hurma, dardha, gështenja, ftoi, kivi, mushmolla, ullinjë.

Perimet: Brokoli, lulelakër, finok, kërpudha, lakër, patate, prasi, spinaq, pazi, karota, panxhar i kuq, rrepa, selino(gjeth), majdanoz, kopër, labot, lëpjetë, çikore, nenexhik(menta), finok./Gazeta Bujku

Rekomandime